Race results

Overall Classement Deaf Ski EC 2019

Winner Women overall points 2019

  1. Hraski Rea (CRO) 980 points
  2. Köck Melissa (AUT) 800 points
  3. Grygarova Veronika (CZE) 595 points

Winner Men overall points 2019

  1. Lebelhuber Christof (AUT) 940 points
  2. Santini Andrea (ITA) 712 points
  3. Steiner Philipp (SUI) 566 points

3rd Europacup 8th - 10th March 2019 in Gerlitzen (AUT)

Slalom - 10.03.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Drev Anja (SLO)
  3. Hraski Rea (AUT)
  1. Kodai Nakamura (JPN)
  2. Pristac David (SVK)
  3. Eidsaunet Kjell Inge (NOR)

Giant Slalom - 09.03.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Hraski Rea (CRO)
  3. Köck Kristina (AUT)
  1. Lebelhuber Christof (AUT)
  2. Santini Andrea (ITA)
  3. Kodai Nakamura (JPN)

Combi - 08.03.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Hraski Rea (CRO)
  3. Drev Anja (SLO)
  1. Santini Andrea (ITA)
  2. Kodai Nakamura (JPN)
  3. Lebelhuber Christof (AUT)

SUPERG - 08.03.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Hraski Rea (CRO)
  3. Köck Kristina (AUT)
  1. Santini Andrea (ITA)
  2. Lebelhuber Christof (AUT)
  3. Kodai Nakamura (JPN)

2nd Europacup 15th - 17th February 2019 in Todtnauberg (GER)

SLALOM - 17.02.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Drev Anja (SLO)
  3. Hraski Rea (CRO)
  1. Pristac David (SVK)
  2. Lebelhuber Christof (AUT)
  3. Pelletier David (FRA)

GIANT SLALOM - 16.02.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Hraski Rea (CRO)
  3. Drev Anja (SLO)
  1. Lebelhuber Christof (AUT)
  2. Santini Andrea (ITA)
  3. Steiner Philipp (SUI)

COMBI - 15.02.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Drev Anja (SLO)
  3. Hraski Rea (CRO)
  1. Lebelhuber Christof (AUT)
  2. Steiner Philipp (SUI)
  3. Santini Andrea (ITA)

SUPERG - 15.02.2019

  1. Köck Melissa (AUT)
  2. Hraski Rea (CRO)
  3. Drev Anja (SLO)
  1. Santini Andrea (ITA)
  2. Lebelhuber Christof (AUT)
  3. Steiner Philipp (SUI)

1st Europacup 18th - 20th January 2019 in Les Gets (FRA)

GS 18.1.2019 (1.Lauf / Run)

1. Rea HRASKI (CRO)

2. Veronika GRYGAROVA (CZE)

3. Kristina KÖCK (AUT)

COMBI 18.1.2019 (2.Lauf / Run)

1. Jiri HARTIG (CZE)

2. Thomas LUXCEY (FRA)

3. Christof LEBELHUBER (AUT)

GS 20.1.2019

1. Rea HRASKI (CRO)

2. Beatrice BRUNNBAUER (AUT)

3. Kristina KÖCK (AUT)

GS 18.1.2019 (1.Lauf / Run)

1. Christof LEBELHUBER (AUT)

2. Philipp STEINER (SUI)

3. Jiri HARTIG (CZE)



SL 19.1.2019

1. Rea HRASKI (CRO)

2. Beatrice BRUNNBAUER (AUT)

3. Melinda TULCSIK (HUN)

GS 20.1.2019

1. Christof LEBELHUBER (AUT)

2. Thomas LUXCEY (FRA)

3. Jiri HARTIG (CZE)

COMBI 18.1.2019 (2.Lauf / Run)

1. Rea HRASKI (CRO)

2. Veronika GRYGAROVA (CZE)

3. Celina NIEDERHAUSER (SUI)

SL 19.1.2019

1. Thomas LUXCEY (FRA)

2. Christof LEBELHUBER (AUT)

3. Philipp STEINER (SUI)

Gesamtpunkt nach 4 mit 12 Rennen / Total point after 4 with 12 races